Muzykę wszyscy lubimy, prawda? A jak lubimy, to znaczy, że dopamina macza w niej paluchy. Ale co konkretnie sprawia, że muzyka tak wyraźnie wpływa na nasze emocje i nastrój? Jaka jest zależność pomiędzy muzyką a dopaminą?
Nie jest to całkowicie tajemniczy temat, ponieważ naukowcy wzięli go już pod lupę. Co odkryto? Otóż słuchanie muzyki wpływa na uwalnianie dopaminy w prążkowiu. Co szczególnie ciekawe, różne momenty utworu wpływają na aktywność innych rejonów prążkowia. Podczas najlepszej, kulminacyjnej części piosenki, która cechuje się największą wartością emocjonalną, dopamina uwalniana jest w jądrze półleżącym, natomiast oczekiwanie na tę najlepszą część wiązane jest z większą aktywnością dopaminy w jądrze ogoniastym.
Źródło: Salimpoor VN et al. „Anatomically distinct dopamine release during anticipation and experience of peak emotion to music.” Nat Neurosci. 2011 Feb;14(2):257-62
I co dalej z tym prążkowiem? Jest to rejon mózgu, który odpowiada m.in. za:
- uczucie motywacji,
- satysfakcję, gdyż jądro półleżące jest ważną częścią układu nagrody,
- planowanie i realizację ścieżek ruchu — jądra ogoniaste i półleżące uczestniczą w kontroli układu ruchowego.
Tak więc całkiem dobrze widać, że powiązanie słuchania muzyki z chęcią do tańca odbywa się na poziomie mózgu.
Z badań wiemy, że słuchanie muzyki może obniżać ciśnienie tętnicze. Wiemy jednak, że nie dotyczy to tylko ludzi — szczurki z nadciśnieniem też mają korzyści ze słuchania muzyki. Podczas słuchania twórczości Mozarta (Divertimento in D major, K. 205) notowano u nich spadek ciśnienia związany ze wzrostem dopaminy, zależnym od aktywności wapnia/kalmoduliny.
Źródło: Sutoo D, Akiyama K „Music improves dopaminergic neurotransmission: demonstration based on the effect of music on blood pressure regulation.” Brain Res. 2004 Aug 6;1016(2):255-62.
Odkrycia te sugerują, że na spadek ciśnienia wpływa nie tylko nasze społecznie uwarunkowane podejście do muzyki (którego szczury oczywiście nie mają), ale też surowa biochemia.
PS. Zerknij TUTAJ, jeśli interesuje Cię, w jaki sposób lekcje muzyki wpływają na rozwój dziecka!
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT