Fobia społeczna – czy wynika z niedoboru serotoniny? - gra na nerwach
Fobia społeczna a serotonina - Co powoduje fobię społeczną?

Fobia społeczna – czy wynika z niedoboru serotoniny?

Opublikowano 4 lutego 2019 przez Wojciech Nowosada

Gdy zgłosimy się do lekarza z fobią społeczną, najprawdopodobniej wyjdziemy z gabinetu z receptą na SSRI. A co gdyby się okazało, że przyczyną nie jest niedobór, a nadmiar serotoniny?

Bazując na prostej logice wydaje się to być abstrakcją, w końcu serotonina odpowiada za szczęście i dobrą kondycję psychiczną. Szwedzcy naukowcy donoszą, że jednak może być inaczej, a osoby z fobią społeczną mogą zawdzięczać swój problem genetycznej predyspozycji do nadmiernej produkcji serotoniny.

Mowa konkretnie o polimorfizmie genu kodującego hydroksylazę tryptofanu – (TPH2) G-703T. W badaniu u osób z lękiem społecznym zauważano wyższe stężenia 5-HTP w obszarach mózgu zaangażowanych za przetwarzanie emocji, co wskazuje na wyższą aktywność hydroksylazy i intensywniejszą pracę procesów prowadzących do syntezy serotoniny.

Próba nie była duża, jednak wnioski dają do myślenia i zmuszają do poszerzania zakresu poszukiwań rozwiązań terapeutycznych dla osób, które zmagają się z fobią społeczną.

Wskazuje to też, że nie każdy problem z samopoczuciem i emocjami związany jest z niedoborem serotoniny i nie powinniśmy w ciemno szukać sposobów na jej podniesienie tylko dlatego, że wydaje nam się, że mamy jej niedobór.

Furmark et al. (2016). Serotonin synthesis rate and the tryptophan hydroxylase-2: G-703T polymorphism in social anxiety disorder. Journal of Psychopharmacology. 30. 10.1177/0269881116648317.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *