Narkotyki potrafią narobić dużo złego, ale warto mieć też na uwadze, że różnego rodzaju substancje psychoaktywne towarzysza człowiekowi niemalże od samego początku. W każdej cywilizacji i kulturze znane są różne używki, czy to w gotowej formie prezentowane przez naturę (rośliny i grzyby, jad zwierząt itp.), czy też z lekką pomocą, przy zastosowaniu ekstrakcji lub fermentacji.

Obecnie prowadzona jest twarda wojna z narkotykami, w której założeniu nie ma miejsca na nawet sporadyczne, rekreacyjne używanie narkotyków zgodnie z dobrymi praktykami harm reduction. No może poza tymi, które rząd uzna za legalne, jak tytoń, czy jeden z najbardziej wyniszczających narkotyków – etanol.

Niektórych trapi ciekawość, jak to jest być pod wpływem różnych substancji, jak np. psychodeliczne LSD, czy empatogenne MDMA, ale nie chce ich próbować, ze względu na regulacje prawne i obawy o konsekwencje zdrowotne. Takim osobom z pomocą przychodzi bardzo ciekawy projekt realizowany przez grupę młodych Holendrów (Nellie Benner, Bastiaan Rosman i Dzifa Kusenuh) tworzących kanał na YouTube pod nazwą Drugslab, którzy przed kamerą prezentują efekty działania przeróżnych narkotyków, łącznie ze zmianami tętna i temperatury ciała. Polecam zerknąć, moim zdaniem jest to bardzo fajna ciekawostka 😉

Nagrania z popularniejszymi substancjami:

Ecstasy:

Ketamina:

LSD:

DMT:

Kokaina:

 

A tutaj link do całego kanału: KLIK