Doping mózgu z założenia oznacza dążenie do poprawy czegoś, co już funkcjonuje całkiem dobrze. Gdy bierzemy się za nootropy w momencie, w którym nasz organizm zmaga się z problemami, nigdy nie doznamy pełnej mocy, jaką dane środki oferują. Tak więc, moi drodzy, najpierw staramy się uporządkować wszystko co możemy, a jeśli dalej występuje taka potrzeba, to wtedy możemy zacząć interesować się środkami nootropowymi.

Dla ułatwienia zebrałem w jedno miejsce kilka pytań, które należałoby sobie zadać na początku swojej przygody. Oto one:

Jak wygląda Twój sen?

Dobry sen jest podstawowym, a jednocześnie często zaniedbywanym czynnikiem wpływającym na kondycję mózgu. Zanim sięgniesz po nootropy, przeanalizuj ile czasu zajmuje Ci zasypianie, ile czasu w ciągu doby przesypiasz oraz jak się czujesz po przebudzeniu. Jeśli jakość snu pozostawia sporo do życzenia, ogarnij to w pierwszej kolejności.

Czy Twoja dieta jest odpowiedniej jakości?

Gęstość odżywcza diety ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia i sprawności umysłowej. To, co trafia na nasz talerz, definiuje sprawność wszelkich przemian biochemicznych, takich jak procesy syntezy neuroprzekaźników i regeneracji neuronów oraz wpływa na modulację stanów zapalnych, procesów oksydacyjnych i wiele, wiele innych. Ważne są wszystkie witaminy i minerały, choć w szczególności zależy nam na magnezie, cynku, witaminie D i witaminach z grupy B, ale też na błonniku i różnych fitozwiązkach, więc dieta powinna być bogata i zróżnicowana.

Czy dostarczasz wystarczającej ilości kalorii?

Oszacowanie kaloryczności „na oko” jest trudną sztuką, a w praktyce wiele osób zjada zupełnie inną ilość kalorii, niż im się wydaje. Tendencja nie jest jednostronna. Możliwe jest zarówno nieświadome przejadanie się, jak i niedojadanie. Niedojadanie może negatywnie wpływać na procesy myślowe, ponieważ neurony potrzebują odpowiedniej ilości paliwa do właściwej pracy. W końcu mózg ma dużo większe potrzeby energetyczne niż pozostałe organy. Kwestia niedojadania dotyczy głównie osób o prawidłowej i niskiej masie ciała, ponieważ u osób z nadwagą niedobory kalorii nie wpływają znacząco na funkcje kognitywne. Przejadanie natomiast może niekiedy prowadzić do ociężałości i spadków energii, co w oczywisty sposób nie będzie nam sprzyjać.

Czy dbasz o rytm dobowy?

Cykle biologiczne kształtowały się u człowieka od milionów lat, a my, niestety, jesteśmy skazani na podążanie za nimi. Z tego względu część naszych przyzwyczajeń powinna być przypisana do odpowiednich pór dnia. Dla przykładu, raczej nie powinniśmy katować układu nerwowego stymulantami (kofeina) od samego rana, gdy kortyzol powinien stawiać nas na nogi. Wieczorem natomiast na pewien czas przed snem warto usunąć wszelkie źródła niebieskiego światła, a nawet odłożyć na bok elektronikę i na przykład sięgnąć po książkę. Kładzenie się do łóżka i wstawanie o w miarę regularnych porach również jest znaczące.

Czy robisz badania profilaktyczne?

Dla wielu problemów nie będziemy w stanie znaleźć przyczyny, dopóki nie zerkniemy co się dzieje w naszej krwi. Takie podstawy jak morfologia krwi, próby wątrobowe, czy poziomy hormonów płciowych potrafią wytłumaczyć bardzo dużo. Szczególnie na hormony warto zwrócić uwagę, ponieważ badania hormonalnie nie są jeszcze tak popularne jak np. morfologia i nie zostaną nam rutynowo zlecone przez lekarza, a mówią bardzo dużo o naszej kondycji mentalnej.

Jeśli wszystkie wymienione wyżej elementy układanki masz pod kontrolą, brawo! Podstawy załatwione, więc teraz można przejść do właściwego dopingu mózgu i podnoszenia swoich granic.

Przejdźmy do kolejnych pytań:

Czego musisz unikać?

Na początek warto się zastanowić jakie są czynniki ograniczające. Czy na coś chorujesz? Czy bierzesz jakieś leki, z którymi mogą pojawić się interakcje? Czy masz jakieś alergie? Na przykład, jeśli zmagasz się z nadciśnieniem lub innymi problemami związanymi z układem sercowo-naczyniowym, należy bardzo ostrożnie podchodzić do stymulantów. Podobnie w przypadkach zaburzeń snu. Gdy rozpatrujemy kwestie interakcji, należy przyjrzeć się zarówno działaniom biochemicznym, jak i interakcjom na poziomie metabolizmu wątrobowego – wpływu na poszczególne enzymy cytochromu P450.

Potrzebujesz doraźnego wsparcia, czy długofalowych efektów?

Jest to ważny punkt, ponieważ niekiedy jedna substancja działa inaczej doraźnie, a inaczej gdy jest przyjmowana tygodniami lub miesiącami. Warto mieć też na uwadze, że część środków działających świetnie doraźnie, długofalowo może nam nie służyć. Z drugiej strony, środki świetnie działające w dłuższej perspektywie mogą nie dawać zadowalających efektów po jednorazowym przyjęciu.

Jaki jest Twój główny cel?

Chcesz zwiększyć poziom energii? Rozjaśnić myślenie i poprawić koncentrację? Poprawić pamięć? Poprawić samopoczucie? A może zmniejszyć poziom stresu? Prawdopodobnie odpowiesz twierdząco na więcej niż jedno z tych pytań. Warto wtedy szukać środków najbardziej uniwersalnych, które będą wspierać większość z określonych potrzeb.

Czy masz określoną datę osiągnięcia celu?

Mowa tutaj o sytuacjach, w których poszukujemy dopingu mózgu na przykład w celu wsparcia przygotowań do ważnego egzaminu lub podobnego wydarzenia. Jeśli czas goni, trzeba skupić się na składnikach, które dadzą największą szansę sukcesu i będą na pewno ze sobą dobrze współpracować. Nie ma wtedy czasu na eksperymenty. Jeśli jednak nie ma pośpiechu i po prostu chcemy osiągać progres, wtedy można sobie rozpisać cały plan na jakiś czas w przód. Jeśli na podstawie poprzednich pytań ustalimy, że potrzebujemy kilku środków, warto wtedy włączać je stopniowo, np. z tygodniowymi odstępami. Daje nam to informację jak reagujemy na każdy z komponentów osobna, co jest bardzo pomocne szczególnie w przypadku problemów. Jeśli zaczęlibyśmy wszystko w jednym momencie i okazałoby się, że coś jest nie tak, to musimy odstawić wszystkie środki, ponieważ nie wiemy co zawiniło.

Są to podstawowe i najważniejsze pytania, jakie należy sobie zadać gdy planujemy wspomóc swój mózg. Gdy sobie na nie odpowiemy, wybór odpowiednich środków będzie znacznie łatwiejszy. Warto wziąć je sobie do serca, jeśli chcemy dobrze odczuwać działanie nootropów, a przy okazji cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją umysłową przez długi czas.

Masz problem z doborem konkretnych środków? Załóż temat z pytaniem i odpowiedziami na powyższe pytania na naszym FORUM!