Trenbolon i inne mocne sterydy są często stosowane bez podstawowej wiedzy na temat zagrożeń, jakie ze sobą ciągną. Wiedza ta jest niezbędna, by rozsądnie podchodzić do tematu dopingu sportowego, doboru odpowiednich środków, dawkowań i metod zapobiegania powikłaniom.

 

Czym jest trenbolon?

Trenbolon jest sterydem anaboliczno-androgennym o dwóch skrajnych obliczach. Może wybitnie wspierać formowanie sylwetki, ale też równie mocno nadwyrężyć zdrowie. Chemicznie należy do tej samej kategorii co nandrolony. Ze względu na siłę działania, uważany jest za jeden z najbardziej zaawansowanych sterydów. Powoduje mocne przyrosty siły i bardzo sprzyja poprawie kompozycji ciała. Umożliwia rozbudowywanie masy mięśniowej bez retencji wody i przybierania tłuszczu, a przy odpowiednim planie nawet z jednoczesnym spalaniem tkanki tłuszczowej. Umożliwia też dużo lepszą regenerację, dzięki czemu wielu użytkowników notuje nawet mniejsze zapotrzebowanie na sen. Trenbolon może podnosić apetyt, zwiększa wychwyt substancji odżywczych przez mięśnie, zwiększa tempo syntezy protein. Potencjał wiązania receptorów androgenowych ma 5-krotnie większy niż testosteron.

Najpopularniejszymi formami trenbolonu są:

  • trenbolone acetate — znany pod nazwami handlowymi Finaplix i Finajet,
  • trenbolone hexahydrobenzylcarbonate — występujący jako Parabolan i Hexabolan,
  • oraz undergroundowy trenbolone enanthate.

Trenbolon znany jest głównie z medycyny weterynaryjnej, gdzie stosowany był dla zwiększania apetytu zwierząt i przyspieszania rozrostu mięśni.

Często stosowaniu trenbolonu towarzyszą silne skutki uboczne. Trenbolon mocno obciąża narządy wewnętrzne, wątrobę i nerki. Ciekawostką jest zjawisko zwane „tren cough” (kaszel trenowy), czyli charakterystyczny napad kaszlu na chwilę po zastrzyku z trenbolonem. Przyjrzyjmy się również tym skutkom, które dotyczą mózgu i psychiki.

Jak trenbolon wpływa na mózg?

Otóż przeprowadzono badania na szczurach, w których oceniano toksyczność trenbolonu. Dowiadujemy się z nich, że trenbolon efektywnie przekracza barierę krew-mózg i kumuluje się w mózgu, a szczególnie dobrze czuje się w hipokampie, ponieważ tam osiąga największe stężenia.

Po 48h od iniekcji znacznie wzrastał poziom Aβ42 (β-amyloid) w hipokampie i pozostałych rejonach mózgu. Dla przypomnienia wzrost β-amyloidu wiązany jest z rozwojem choroby Alzheimera. Trenbolon wywołuje zmiany morfologiczne komórek nerwowych i zmniejsza ich żywotność. Inicjuje też spadek potencjału błonowego mitochondiów i translokację fosfatydyloseryny, co wskazuje na nasiloną apoptozę neuronów hipokampu. Wzrasta też aktywność kaspazy 3 (enzym uczestniczący w apoptozie), jednak dodanie testosteronu (co jest częstą praktyką wśród sportowców) może częściowo negować to działanie.

e-book - Nootropy. Z czym to się je?

Skutki uboczne trenbolonu — szybsza neurodegeneracja

W skrócie, komórki mózgu, a zwłaszcza hipokampu, szybciej obumierają. Hipokamp jest rejonem, który odpowiada między innymi za konsolidację pamięci, orientację przestrzenną, przetwarzanie emocji. Jego uszkodzenie będzie pogarszać wszystkie te funkcje. Szczególnie intrygujący temat to trenbolon, a psychika. Z praktycznych obserwacji większość osób ze środowiska wie, że trenbolon może powodować różne wahania nastrojów, drażliwość, agresję. Uszkodzenie hipokampu może mieć tutaj doniosłe znaczenie, ponieważ dysfunkcje tego rejonu mózgu są jedną z podstaw depresji i podobnych zaburzeń nastroju.

U szczurów po 48 godzinach od jednorazowej iniekcji nadal wykrywano spore ilości trenbolonu w mózgu, a biorąc pod uwagę, że w kulturystycznej szkole nakazywane jest wbijanie trenbolonu co dwa dni (niektórzy praktykują też codzienny rytuał), z czasem jego ilość będzie się kumulować, a wraz z nim ilość β-amyloidu i uszkodzonych neuronów.

W badaniu zauważono, że samice nieco lepiej tolerowały działanie trenbolonu, a za przyczynę tych różnic uznawane są różne stężenia estradiolu, który przeciwdziała części toksycznych efektów.

Konkluzją z tych badań jest to, że trenbolon przyjmowany długoterminowo fatalnie wpływa na kondycję mózgu, gdyż działa neurodegeneracyjnie. Jest wiele sterydów, które mają znacznie korzystniejsze działanie dla układu nerwowego, ale o tym w kolejnych wpisach.

Ma F, Liu D „17β-trenbolone, an anabolic-androgenic steroid as well as an environmental hormone, contributes to neurodegeneration.” Toxicol Appl Pharmacol. 2015 Jan 1;282(1):68-76.

Przeczytaj też:
  • Nandrolon — dlaczego psuje psychikę?
  • SARMy — bezpieczniejsza alternatywa dla sterydów?
  • GHK-Cu - peptyd wspomagający neurony