Ekstrakt ze zwierzęcych mózgów jest niewątpliwie intrygującym surowcem do produkcji leków. Informacja ta jednak nie odstrasza ani rosyjskich lekarzy, ani niezwiązanych z medycyną amatorów środków nootropowych w pozostałych częściach świata.

Czym jest Cortexin?

Cortexin® to rosyjski lek neurologiczny produkowany przez GEROPHARM. Jest mieszanką peptydów i aminokwasów pozyskiwanych z mózgów świń lub bydła. Efektywnie przekracza barierę krew-mózg i działa bezpośrednio w neuronach. Dostępny jest w opakowaniach po 10 ampułek zawierających po 5 lub 10 mg substancji aktywnej.

Lek jest w postaci liofilizatu pozyskanego drogą ekstrakcji kwasem octowym z kory mózgowej zwierząt. Zarówno pochodzenie, jak i działanie tego leku jest zbliżone do cerebrolizyny.

e-book - Nootropy. Z czym to się je?

Działanie Cortexinu

Jego głównym zadaniem jest wspomaganie metabolizmu w komórkach nerwowych. Badania pokazują, że Cortexin przywraca odpowiedni poziom syntezy ATP w neuronach. Dzięki odzyskiwaniu właściwych stężeń ATP i zapobieganiu kolejnym spadkom lek chroni neurony przed przedwczesną śmiercią w przypadkach takich jak udar mózgu.

Przypisywane mu jest ogólne działanie neuroprotekcyjne, co rosyjscy lekarze wykorzystują głównie po incydentach udarów i niedotlenienia mózgu. Znane jest też działanie ochronne przed toksycznością dla neuronów wywoływaną nadmierną aktywacją glutaminianem.

Dzięki niemu wzmagany jest proces neurogenezy. Powodowane jest to nasilaniem ekspresji genów czynników neurotroficznych, takich jak neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF) i czynnik wzrostu nerwów (NGF). Działanie to sprzyja regeneracji uszkodzeń neuronów, a także pośrednio może wpływać na poprawę samopoczucia oraz pamięci i ogólnej kognicji.

Przeczytaj też:
  • Semax — peptyd na pamięć i koncentrację
  • Lion's Mane — leczniczy grzyb dla zdrowia mózgu
  • Modafinil — najskuteczniejszy lek nootropowy?

Zastosowanie

Oficjalne wskazania do stosowania Cortexinu: kompleksowa terapia zaburzeń naczyniowo-mózgowych, urazów czaszkowo-mózgowych i ich następstw, encefalopatii różnego pochodzenia, zaburzeń poznawczych, ostrego i przewlekłego zapalenia mózgu, astenii, padaczki, obniżonej zdolności do uczenia się, opóźnienia rozwoju psychomotorycznego i mowy u dzieci, różnych form dziecięcego porażenia mózgowego.

Jego specyfika i profil bezpieczeństwa sprawiają, że jest też nierzadko stosowany off-label nootropowo przez ludzi względnie zdrowych. Celem takiego stosowania jest zazwyczaj wsparcie funkcji kognitywnych i pozbycie się tzw. mgły mózgowej (brain fog), ale też regeneracja układu nerwowego po stosowaniu różnego rodzaju używek i prowadzeniu nieszczególnie zdrowego stylu. Niektórzy stosują Cortexin także, by poprawić samopoczucie, gdy te od dłuższego czasu nie rozpieszcza.

Gdzie kupić Cortexin?

Jest to lek z rynku rosyjskiego, który nie jest stosowany w polskiej medycynie, toteż nie ma możliwości zakupienia Cortexinu w polskich aptekach. Możliwe jest za to zamawianie wysyłkowe z zagranicznych aptek.

Dawkowanie

Ten lek stosuje się w formie zastrzyków domięśniowych, nie działa przyjmowany doustnie. Producent sugeruje rozpuszczanie zawartości fiolki w 1,2 ml wody do iniekcji lub roztworze 0,9% soli fizjologicznej.

Geropharm sugeruje następujące dawkowanie Cortexinu:

  • dorośli i pacjenci o masie ciała powyżej 20 kg – 10 mg przez 10 dni,
  • dzieci o masie ciała do 20 kg – 0,5 mg/kg dziennie.

Powyższe dawki podawane są raz dziennie. Kuracja w razie potrzeby może być powtarzana po 3-6 miesiącach przerwy. W przypadku udaru niedokrwiennego Geropharm sugeruje stosowanie 2 razy dziennie (rano i po południu) 10 mg przez 10 dni z powtórzeniem kuracji po 10 dniach. Przy stosowaniu jednej dawki dziennie, sugerowane jest wykonywanie zastrzyku w pierwszej połowie dnia.

Informacje o bezpieczeństwie

Informacje o skutkach ubocznych praktycznie się nie pojawiają, a Cortexin uznawany jest za bardzo bezpieczny lek. Jednak jak w przypadku niemalże każdego leku, możliwe jest wystąpienie indywidualnej nadwrażliwości na jego działanie. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa, nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią. Brakuje informacji na temat interakcji z innymi lekami i suplementami diety.

Źródła:

https://geropharm.com/portfolio/nevrologiya-psihiatriya/korteksin