Obecny kult ciała w połączeniu z powszechnością niezdrowych nawyków sprawia, że wiele osób jest gotowych posunąć się do drastycznych rozwiązań, by jak najszybciej poprawić wygląd swojej sylwetki. Jako drastyczne rozwiązania rozumiem w tym przypadku nie rygorystyczne trzymanie diety i mordercze treningi, a stosowanie różnego rodzaju leków z czarnego rynku. Popularny Adipex jest jednym z tych leków, których w Polsce nie da się zdobyć legalnie, a mimo to nadal są popularne i często stosowane przy odchudzaniu.

Ebook Doping w sporcie, szkodliwość i profilaktyka - sterydy anaboliczne, sarmy i peptydy

Adipex – co to jest?

Adipex jest lekiem na receptę, którego substancją czynną jest fentermina. A czym jest fentermina? Otóż jest to substancja psychoaktywna, stymulant podobny w działaniu do amfetaminy. Tak samo jak amfetamina podnosi w mózgu stężenia dopaminy i noradrenaliny, a w układzie obwodowym też adrenaliny. Teoretycznie ma jednak mniejszy potencjał uzależniający niż amfetamina.

Na czarnym rynku jest popularny jako mocne tabletki na odchudzanie. W niektórych krajach fentermina jest faktycznie używana klinicznie do leczenia otyłości, jednak w Polsce nie ma to miejsca. Ten lek występuje najczęściej pod nazwami Adipex Retard i Adipex-75. Najpopularniejsza jest wersja z wydłużonym uwalnianiem substancji czynnej.

szczupła kobieta w za dużych spodniach trzyma tabletkę na odchudzanie adipex

Efekty stosowania Adipexu

Tak jak ma to miejsce w przypadku praktycznie wszystkich mocnych stymulantów, fentermina usuwa uczucie zmęczenia, daje dużo energii, hamuje apetyt i stymuluje spalanie tłuszczu. Każdy z tych wymienionych efektów jest faktycznie silny. Szczególnie hamowanie łaknienia leży w obrębie zainteresowania osób stosujących ten lek. Zwiększenie spontanicznej aktywności ruchowej i większa aktywacja układu adrenergicznego również sprzyjają utracie masy ciała.

Również tak jak w przypadku innych mocnych stymulantów, mocno obciąża układ nerwowy, podnosi tętno i ciśnienie, może powodować bezsenność. Stosowanie bez wskazań medycznych może powodować poważne skutki uboczne i nieprzyjemne konsekwencje. Szczególnie w obliczu powszechnego przekonania, że więcej powinno oznaczać szybsze efekty. O ile w przypadku niewielkich dawek tego typu leków w wielu przypadkach możliwe byłoby wdrożenie odpowiedniej profilaktyki i redukcji szkód, to codzienne przyjmowanie dużych dawek jest definitywnie szkodliwe.

Przeczytaj też:

Zamienniki dla Adipex

Z tych legalnych, dostępnych bez recepty, zazwyczaj jako zamienniki uważa się amerykańskie spalacze tłuszczu oparte na geranium, DMHA lub podobnych substancjach. W Polsce są one legalne do zakupu, jednak oficjalnie żaden polski podmiot nie może nimi handlować. Klienci korzystają albo z usług zagranicznych dystrybutorów, albo od sprzedawców działających „nieoficjalnie”. Nie oznacza to jednak, że są w pełni bezpieczne, ponieważ również są bardzo silnymi środkami. Słabszymi niż Adipex Retard, jednak nadal nielegalnymi są produkty ECA Stack komponowane z kofeiny, efedryny i aspiryny.

Pamiętaj, że gdy chcesz poprawić jakość swojej sylwetki, zawsze musisz zacząć od poprawy swojego jadłospisu i wdrożenia większej aktywności fizycznej. Bez tych dwóch czynników nawet tak silne leki, jak Adipex nie pokażą zadowalających efektów. Jeśli cierpisz na kliniczną otyłość, najlepiej zgłoś się do lekarza po ustalenie właściwej farmakoterapii wspomagającej, zamiast sięgać po mocne stymulanty bez odpowiedniej wiedzy.