Smart drugs mają teraz swoje pięć minut, a popularne są szczególnie pośród ludzi intensywnie pracujących umysłowo. W Stanach Zjednoczonych szczególnie popularne są leki na ADHD stosowane off-label, a pośród nich króluje Adderall.

Czym jest Adderall?

Jak wyżej wspomniałem, Adderall to lek na ADHD, który oparty jest na solach amfetaminy. Tak, skojarzenie z popularną, rekreacyjną używką jest słuszne, ponieważ jest to bardzo zbliżony preparat, jednak w formie tabletek i w jakości farmaceutycznej. Różnicą jest też to, że czarnorynkowa amfetamina jest racematem (mieszanką enancjomerów D- i L-), natomiast skład Aderallu to (wszystko po 25%):

 • siarczan amfetaminy
 • siarczan dekstroamfetaminy
 • cukrzan dekstroamfetaminy
 • jednowodny asparaginian amfetaminy

Po wyliczeniu masy czystych L- i D-amfetaminy wychodzi, że w porównaniu do zwykłej racemicznej mieszanki amfetaminy, tutaj dekstroamfetamina lekko dominuje, a jako że jest to aktywniejszy izomer, to i działanie może być trochę silniejsze. Adderall zarówno terapeutycznie, jaki i jako smart drug stosowany jest w kilkukrotnie niższych dawkach niż rekreacyjne dawki amfetaminy.

Początek marki Adderall sięga 1996 roku. Jako pierwsza wydana została wersja o szybkim uwalnianiu, a wersja XR (extended release) pojawiła się na rynku później.

Jak działa Adderall?

U osób z faktycznie zdiagnozowanym ADHD, co może się wiązać z niedoborem dopaminy, niskie dawki amfetaminy mogą dawać efekt paradoksalny – zamiast pobudzenia oferują opanowanie i lepsze skupienie. U osób bez tej choroby natomiast działanie będzie klasyczne – wzrost energii i motywacji do działania, poprawa samopoczucia, a wręcz lekka euforia, no i oczywiście dużo lepsza koncentracja i jasność myślenia, co jest powodem uwzględnienia tego tematu na grze na nerwach.

Mechanizm działania oparty jest w dużej mierze o aktywację receptorów TAAR1 (trace amine-associated receptor), który pełni sporą rolę w regulacji gospodarki monoaminami – noradrenaliną, dopaminą i serotoniną. Dzięki temu zwiększa stężenia owych monoamin w szczelinach synaptycznych, co przekłada się na intensywniejsze wiązanie receptorów postsynaptycznych i wzmocnienie charakterystycznego dla owych neuroprzekaźników działania. Amfetamina dostaje się do wnętrze neuronu presynaptycznego przy pomocy transporterów dopaminy (DAT), co przy okazji powoduje kompetycyjną inhibicję wychwytu zwrotnego dopaminy – zajęte przez amfetaminę transportery z mniejszym zaangażowaniem wciągają dopaminę z powrotem do neuronu, co jeszcze bardziej zwiększa jej poziom w synapsie. O działaniu amfetamin można by pisać dużo więcej, jednak na potrzeby artykuły o Adderallu takie streszczenie powinno wystarczyć 😉 W małym podsumowaniu – Adderall zwiększa wyrzut monoamin do synapsy i hamuje ich wychwyt zwrotny.

Kapsułka Adderallm20 mg w wersji o przedłużonym uwalnianiu
Kapsułka Adderall 20 mg w wersji o przedłużonym uwalnianiu

Skutki uboczne Adderallu

Skutki uboczne są mocno prawdopodobne i może być ich sporo. Wśród nich wymienić można:

 • problemy ze snem, bezsenność
 • drażliwość, lęki
 • przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia
 • dyskomfort jelitowy, częstomocz
 • spadek apetytu i masy ciała
 • spadek potencji
 • zwiększona potliwość i suchość w ustach
 • bóle i zawroty głowy
 • zgrzytanie zębami

Gdzie kupić Adderall?

Jak się łatwo domyślić, ze względu na obecność amfetaminy w składzie i status leku, Adderall jest w Polsce (i chyba wszędzie na świecie) nielegalny i nie da się go kupić bez recepty i wskazań medycznych. Jeśli jednak lekarz stwierdzi takie wskazania, to może wystawić receptę, z którą możliwy jest import docelowy. Oczywiście preparaty Adderallu krążą na czarnym rynku, często sprzedawane na pojedyncze tabletki, jednak z oczywistych względów nie polecamy z nich korzystać. Warto też nadmienić, że i ceny tego preparatu są kosmiczne.

Podobne środki

Również bardzo popularny jest lek Vyvanse, który także jest oparty na amfetaminach (Lisdexamfetamine). W podobnej kategorii, jednak z nieco mniejszą mocą, jest metylofenidat. Ten zawarty jest w preparatach takich jak Ritalin, Concerta czy Medikinet. Innym lekiem z grupy smart drugs jest modafinil, należący do grupy eugeroików.

Osoby poszukujące legalnych alternatyw o stymulującym działaniu, mogą zwrócić uwagę na kompleks Genous, oparty na DMHA, kofeinie, koluracetamie i ekstrakcie Sceletium Tortuosum, który również wyostrza myślenie, a dodatkowo świetnie działa na zapamiętywanie. Dokupienia w sklepie MZ z 7% rabatem używając kodu WOJTEK05.