Zmagając się z zaburzeniami nastroju, które nie przybrały jeszcze ekstremalnej postaci, często szukamy łagodniejszych i mniej inwazyjnych alternatyw dla farmakologicznych leków poprawiających nastrój. Jednym z popularniejszych wyborów jest 5-HTP, dostępny pod postacią suplementów diety.
Czym jest 5-HTP?
Rozwinięcie skrótu 5-HTP to 5-hydroksytryptofan. Jest on produkowany z aminokwasu tryptofanu oraz jest bezpośrednim prekursorem do budowy serotoniny. Serotonina (większości znana) jest określana jako jeden z głównych hormonów szczęścia.
Do produkcji suplementów diety wykorzystywany jest skoncentrowany ekstrakt nasion Griffonia simplicifolia, zazwyczaj około 98% stężenia. Jest to najobfitsze, naturalne źródło 5-hrydroksytryptofanu. Griffonia to afrykański krzew, wydający zielone kwiaty oraz czarne strąki.
Działanie 5-hydroksytryptofanu
W ustroju już tylko jeden krok dzieli go do stania się serotoniną – proces dekarboksylacji z udziałem enzymu dekarboksylazy aromatycznych aminokwasów (AAAD). Konieczna do tego procesu jest obecność witaminy B6, także jej odpowiednia dostępność może warunkować działanie 5-HTP.
5-HTP ma zdolność do przekraczania bariery krew-mózg. Dzieje się tak wyłącznie w niezmienionej formie, jeszcze przed konwersją do serotoniny. Gdy zostanie przekształcony w serotoninę jeszcze w krwi obwodowej, to gotowa serotonina już nie będzie w stanie dotrzeć do mózgu.
Poprawa nastroju i redukcja symptomów depresyjnych
Na tym polu 5-HTP ma na tyle dobrą reputację, że bywa niekiedy zalecany nawet przez psychiatrów i lekarzy rodzinnych, którzy konsultują pacjentów z łagodną postacią zaburzeń nastroju. Faktyczne działanie antydepresyjne dotyczy w szczególności osób, które z różnych powodów zostały dotknięte niedoborem tryptofanu. Ten może wynikać ze złej diety, czy upregulacji enzymów metabolizujących tryptofan, wynikającej z przewlekłych stanów zapalnych.
Co ciekawe, nie ma za dużo badań, które definitywnie potwierdzałyby przeciwdepresyjne działanie 5-HTP. A w szczególności nie w monoterapii. Pewne publikacje są dostępne, jednak metodologia i wielkość prób otwierają furtkę do dalszych, lepiej zaprojektowanych eksperymentów. Działanie wydawało się dużo lepsze, gdy 5-HTP przyjmowano terapeutycznie w parze z karbidopą. Karbidopa jest inhibitorem dekarboksylazy przekształcającej 5-HTP w serotoninę. Dzięki niej zahamowana jest konwersja we krwi i większa ilość 5-HTP dociera do mózgu, a także okres półtrwania wydłuża się około dwukrotnie. Naturalną alternatywą dla karbidopy jest EGCG z zielonej herbaty. Gdy chcesz stosować prekursor serotoniny dla poprawy nastroju, to takie połączenie 5-HTP z ekstraktem zielonej herbaty jest mocno wskazane, by uzyskać maksymalną skuteczność.
Ciekawostką jest, że jednorazowe przyjęcie 200 mg 5-HTP powoduje wzrost stężenia kortyzolu w ślinie na kolejne 3 godziny, a u osób z atakami paniki nawet dłużej.
Należy też pamiętać, że dla dobrego samopoczucia konieczny jest odpowiedni balans w neuroprzekaźnikach. Gdy 5-HTP jest suplementowane przewlekle (szczególnie bez wskazań), to ten balans zostaje zachwiany na niekorzyść ścieżki metabolicznej tyrozyna-dopamina. Jest to obustronna zależność — 5-HTP może uszczuplać dopaminę i norepinefrynę, a tyrozyna i L-DOPA mogą uszczuplać serotoninę. Dlatego suplementując 5-HTP bez faktycznego niedoboru tryptofanu, trzeba zachować szczególną ostrożność. Wynika to między innymi z konkurencji przez 5-HTP i L-DOPA o ten sam enzym konwertujący do docelowych neuroprzekaźników — AAAD. Drugim powodem tych zależności jest to, że i serotonina, i dopamina są rozkładane przez monoaminooksydazę (MAO). Jej stężenia nie są statyczne, a gdy przez dłuższy czas regularnie podnosimy serotoninę, to i stężenie MAO będzie wzrastać. W takiej sytuacji, gdy nie było żadnych zabiegów ukierunkowanych na równoległe podnoszenie dopaminy wraz z serotoniną, wzrost MAO będzie oznaczał spadek dopaminy i noradrenaliny poniżej wartości początkowych. Nieidealnym, ale potencjalnie korzystnym sposobem może być równoczesna suplementacja z tyrozyną. Osobiście jednak zachowałbym pomiędzy przyjęciem tych dwóch suplementów pewien odstęp czasowy.
Ułatwienie zasypiania
Za tym zastosowaniem kryje się dalsza ścieżka metabolizmu, jeszcze za serotoniną. Z serotoniny następnie produkowana jest melatonina, znana jako „hormon snu”. Dzięki temu dwuetapowemu działaniu wydaje się świetnym preparatem na sen. W pierwszej fazie, gdy podnosi poziom serotoniny, czujemy się lepiej, redukujemy stres i się uspokajamy, po czym przychodzi druga faza ze wzrostem melatoniny, wpływając już bezpośrednio na zaśnięcie i utrzymanie odpowiedniej jakości snu.
5-HTP może też sprawiać, że sen będzie spokojniejszy. Przeprowadzono badanie na dzieciach (3,2-10,6 lat) zmagających się z lękami nocnymi (ang. night terror). Lęków nocnych nie mylcie z koszmarami — koszmary występują w fazie REM, a lęki nocne w fazach NREM, a objawiają się panicznym lękiem i przerażeniem, trwającym zazwyczaj do 10 minut, a w czasie ich trwania wybudzenie zazwyczaj nie jest możliwe. Po incydencie osoba po chwili ponownie zasypia i często nie pamięta całego zajścia. W badaniu stosowano dawki 2 mg/kg dziennie, przed snem, przez 20 kolejnych dni. 93,5% (29 z 31) dzieci po tym czasie uzyskało znaczącą poprawę. Dla porównania, w grupie kontrolnej po miesiącu tylko 28,6% dzieci miało poprawę, a u reszty objawy utrzymały się na tym samym poziomie.
Redukcja apetytu
Jest bardzo mała ilość suplementów (w szczególności tych niestymulujących), które miałyby udokumentowane działanie zmniejszające apetyt. 5-HTP akurat znalazło się w tej czcigodnej grupie. W prostych słowach 5-HTP może nie tyle hamuje apetyt, ile sprawia, że szybciej odczuwamy sytość podczas posiłku. Działanie to potwierdzono między innymi w badaniu na osobach otyłych, gdzie zalecano im przyjmować aż 900 mg 5-HTP dziennie, natomiast grupa kontrolna otrzymywała nieaktywne placebo. Badanie składało się z dwóch faz po 6 tygodni. W jednej pacjenci mieli dowolność w diecie, czyli nie otrzymywali specyficznych wytycznych. W drugiej fazie już dostawali wytyczne z dietą o stałej kaloryczności ~1200 kcal. W obu fazach grupa z 5-HTP uzyskiwała lepsze wyniki w redukcji masy ciała niż grupa kontrolna. Zaobserwowane było też mniejsze spożycie węglowodanów podczas suplementacji 5-HTP oraz już wspomniane szybsze osiąganie sytości. W innym badaniu na otyłych kobietach po 5 tygodniach kuracji zanotowano 38% redukcji spożycia kalorii w grupie 5-HTP (8 mg/kg dziennie), w porównaniu do 20% w grupie kontrolnej.
Regeneracja po stosowaniu rekreacyjnych używek
To zastosowanie wydaje się bardzo niestandardowe, jednak 5-HTP upodobali sobie również amatorzy mocniejszych substancji psychoaktywnych. Mowa tutaj w szczególności o środkach z tej kategorii co MDMA (Molly, Ecstasy). Ich euforyczne działanie opiera się w dużej mierze na mechanizmach, które drastycznie uszczuplają zapasy serotoniny w neuronach. W ten sposób poniekąd działa się na kredyt — by uzyskać euforię podczas imprezy, godzimy się na gorsze samopoczucie na kilka dni później. By zapobiegać tej dysforii w następnych dniach, niekiedy stosowane jest właśnie 5-HTP, by szybko i efektywnie uzupełnić wykorzystane pokłady serotoniny i powrócić do homeostazy.
Porównanie do l-tryptofanu
5-HTP uznawany jest za efektywniej działający zamiennik dla tryptofanu, z kilku względów.
Różnice między 5-HTP a tryptofanem:
- 5-HTP konwertowany jest bezpośrednio do serotoniny. Droga od tryptofanu do serotoniny jest odrobinę dłuższa, a po drodze uwzględnia konwersję do 5-HTP, która ma bardzo ograniczoną efektywność;
- L-tryptofan może być wykorzystywany w innych ścieżkach metabolicznych, które nie prowadzą do wzrostu serotoniny, co nie dotyczy 5-HTP. Przez to tryptofan może też podnosić stężenie neurotoksycznej kynureniny;
- Tryptofan konkuruje o transportery z innymi aminokwasami (m.in. tyrozyna i aminokwasy BCAA), co nie dotyczy 5-HTP.
Dawkowanie 5-HTP
Suplementy 5-HTP zazwyczaj w jednorazowej porcji (kapsułka, tabletka) zawierają 50, 100 lub 200 mg. 50 mg to dawka bardzo delikatna, natomiast najczęściej stosowane są jednak dawki 100 lub 200 mg. Suma dobowa najczęściej mieści się w granicach 200-600 mg.
W zależności od potrzeb stosuje się doraźnie lub codziennie. Stosowanie codziennie zalecane jest osobom z faktycznym niedoborem serotoniny, raczej nie przekraczając 200 mg 5-HTP dziennie. Osoby względnie zdrowe mogą czerpać więcej korzyści z przyjmowania 5-HTP doraźnie, jedynie w dni, w których czują taką potrzebę.
Możliwe jest stosowanie rano lub wieczorem, w zależności od celu. Gdy celem jest poprawa samopoczucia w ciągu dnia, to rozsądne jest przyjmowanie rano, natomiast przyjmowanie wieczorne jest dla osób chcących poprawić jakość snu.
Na rynku dostępne są preparaty natychmiastowo uwalniane (większość) oraz z opóźnionym uwalnianiem. Preparaty wolno uwalniane wydają się mieć większy potencjał terapeutyczny. Powodem jest dość krótki okres półtrwania 5-HTP, który wynosi około 1,5 godziny. Powolnie uwalniane 5-HTP zdaje się mieć też nieco lepszy profil bezpieczeństwa i być lepiej tolerowane.
Najlepiej jest przyjmować na pusty żołądek, by nic nie spowalniało, ani nie utrudniało wchłaniania i transportu. 5-HTP wykazuje dość wyraźną synergię z EGCG z zielonej herbaty, które hamuje konwersję do serotoniny we krwi. Dzięki temu więcej 5-HTP dostaje się do mózgu, by dopiero tam ulec przemianie w molekułę szczęścia.
Interakcje i skutki uboczne
Na pewno zastanawiasz się, czy 5-HTP jest bezpieczny? W końcu ma podnosić serotoninę, to poważna sprawa. W kwestii szkodliwości 5-HTP najbardziej niepokojącą jest interakcja z lekami przeciwdepresyjnymi, głównie z SSRI, SNRI i iMAO, jednak lista ta nie jest zamknięta. Leki te podnoszą poziom serotoniny przez hamowanie wychwytu zwrotnego lub spowalnianie jej metabolizmu, a 5-HTP dostarczając budulca, może nasilać syntezę. Przyjmowanie jednoczesne może zbyt mocno nasilać kumulację serotoniny w synapsach. Warto wspomnieć też o tym, że 5-HTP bywa przyjmowane przez osoby stosujące używki rekreacyjne (z tych mocniejszych), by szybciej uzupełnić uszczuplone zapasy serotoniny, o czym wspominałem wyżej. Gdy 5-HTP jest przyjmowane jednocześnie lub w zbyt krótkim odstępie, to tutaj również może nastąpić kumulacja. Tego typu uzupełnianie powinno następować dopiero po całkowitym ustąpieniu działania używek/leków wchodzących w interakcję.
5-HTP może być szkodliwe również dla osób, które bazowo mają wysoki poziom serotoniny, a mylnie oceniły swoje objawy jako skutek jej niedoboru. U osób bez zaburzeń produkcji serotoniny przyjmowanie stałe mogłoby z czasem narobić zamieszania w biochemii mózgu, doprowadzając do lekkiego antagonizmu względem dopaminy, co już nie służyłoby dobremu samopoczuciu.
5-Hydroksytryptofan nie uzależnia — jego działanie nie jest na tyle silne, by wywoływało pragnienie wzięcia kolejnej kapsułki. Jest to działanie raczej normujące samopoczucie, przywracające je do optimum.
Podsumowanie
5-HTP jako środek poprawiający samopoczucie jest całkiem efektywny, jednak decydując się na suplementację warto posiadać choć odrobinę wiedzy na temat jego działania. Przyjmowanie w nieodpowiedni sposób może przynieść chwilową ulgę, jednak w dłuższej perspektywie może narobić trochę zamieszania.
Moja opinia o 5-HTP
Ten suplement na pewno nie jest zabawką i nie powinien być stosowany bezmyślnie. Przyjmowanie przewlekle, w dużych dawkach, bez zwracania uwagi na wskazania i interakcje, może wyrządzić krzywdę. Natomiast używając go z pełną świadomością jego działania i tego, co chcemy osiągnąć, może stanowić dla nas wartościowe narzędzie. Wiem, że wielu osobom 5-HTP pomogło w chwilowych stanach pogorszenia nastroju, jest też całkiem dobrym suplementem na czas poszukiwań źródła problemu z nastrojem. Jak już wcześniej wspominałem, od kilku osób słyszałem, że 5-HTP było polecane im przez lekarzy, gdy stan pacjenta nie był jeszcze na tyle dotkliwy, by włączać leki przeciwdepresyjne. Tak więc w przypadku tego środka kluczowa jest wiedza o jego działaniu oraz świadomość potencjalnych korzyści i zagrożeń.
Sprawdź też inne sposoby na PODNIESIENIE POZIOMU SEROTONINY.
Źródła:
- Marty Hinz et al. „5-HTP efficacy and contraindications” Neuropsychiatr Dis Treat. 2012; 8: 323–328.
- Schruers K et al. „L-5-hydroxytryptophan induced increase in salivary cortisol in panic disorder patients and healthy volunteers.” Psychopharmacology (Berl). 2002 Jun;161(4):365-9.
- Bruni O et al. „L -5-Hydroxytryptophan treatment of sleep terrors in children.” Eur J Pediatr. 2004 Jul;163(7):402-7. Epub 2004 May 14.
- Cangiano C et al. „Eating behavior and adherence to dietary prescriptions in obese adult subjects treated with 5-hydroxytryptophan.” Am J Clin Nutr. 1992 Nov;56(5):863-7.
- Ceci F et al. „The effects of oral 5-hydroxytryptophan administration on feeding behavior in obese adult female subjects.” J Neural Transm. 1989;76(2):109-17.
- https://en.wikipedia.org/wiki/5-Hydroxytryptophan
Wojciech Nowosada
Powiązane artykuły
1 Komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Szukaj
Kategorie
Poznaj adaptogeny!
Produkty
- Długopis aluminiowy 12,00 zł z VAT
- Planer tygodniowy [notes A6] 19,00 zł z VAT
Dzień dobry,
Czy mogę stosować 5htp z soplówką jeżowatą? Jeśli tak to w jakiej kombinacji? Cierpię na stany depresyjne, brak energii, „zamglony” mózg, brak kreatywności.
Dziękuję i pozdrawiam,
Milena
Cześć, jak dla mnie nie ma problemu. Dawki bym stosował takie, jak są standardowe dla każdego suplementu solo. Przy czym z 5-HTP zawsze trzeba uważać, niezależnie czy w połączeniach, czy solo
Dzień dobry
Stosuję dziennie 200mg obecnie czwarty dzień.
Jakiegoś wyczuwalnego działania spodziewam się najwcześniej po 2 tyg. (tak jak działają antydepresanty)
Efekt uboczny u mnie – mdłości po ok. 30min po zażyciu, trwają 2-4 godziny. Tylko mdłości, bez wymiotów, ale bardzo nieprzyjemne momentami.
Radzę lekko-strawne posiłki przed i po 5-HTP.
Jednocześnie zrezygnowałem ze stosowanego przez 13 lat MJ.
Moje typowe objawy odstawienne ćpania to gorączka, problemy ze snem, wahania pobudzenia/ospałości, brak apetytu, uporczywe myśli (gniew na siebie, na cały świat)
Jako przewlekły ćpun nie spotkałem się z kompetentnym lekarzem (ani rodzinnym, ani psychiatrą) który chciałby mi pomóc, więc zdecydowałem się spróbować z 5-HTP.
(Niestety, większość lekarzy ma zbetoniałe poglądy i narkopatusy nie są przez nich odbierani jako ludzie…. Dają silne leki mimo że nie powinni ich dawać ćpunom.)
Odezwę się po 2 tyg. stosowania, żeby lepiej temat przedstawić na swoim przykładzie.
Życzę wszystkim zdrowia, i wolności od cierpień…
Dlaczego nie można nigdzie dostać 5-htp? O co chodzi? Czy to chwilowe? :/
Mam zapytanie: 5HTP Griffonia korzystniej w kapsułkach czy tabletkach? Czy nie ma różnicy? Dziękuję za poradę. Grzegorz
O ile jest to taka sama forma (szybko uwalniana), to nie ma różnicy w działaniu. Kapsułki zazwyczaj łatwiej łykać, za to tabletki mogą być tańsze.
O 5HTP mógłbym napisać sporo, polecałem ten suplement różnym osobom, począwszy od fanów muzyki elektronicznej poprzez członków rodziny którzy mają problemy ze snem i chciałem by przestali jeść leki nasenne. Osobiście sam również stosuje, zwykle doraźnie z zachowaniem wszelkich wytycznych, dawki zwykle to 200mg. Często przyjmowane wraz z EGCG, chociaż nie zawsze. Warto zauważyć, że działanie tego suplementu potrafi być diametralnie różne w czasie. Ostatnio spotykają mnie realistyczne sny, zwykle zaczynające się spokojnie a kończące skrajnie wycieńczającymi koszmarami, nie zdarza się to dotychczas 2 nocy z rzędu, zwykle dotyczy dawki pierwszej po przerwie, bez względu na to czy zażyje EGCG czy też B6. Nie ma też znaczenia czy był to dzień leniwy czy pełen sportu. Tej nocy chciałem uniknąć takich symptomów i pomyślałem o dodaniu CBD w wysokim stężeniu tj. koncentrat 90%, niestety nie zapobiegło to w/w zdarzeniu. Wpływ na to może mieć odstawienie konopi chociaż robię coraz to częstsze przerwy w stosowaniu tej używki i raczej planuje zmieniać tryb na coraz bardziej sporadyczny (po ponad 20 latach niemal regularnego korzystania). Zwykle noc po takich realistycznych snach, wiążących sie z przebudzeniem i niespokojne są wykańczające i da się to odczuć po przebudzeniu. Czas na kolejne spostrzeżenia – miejscami potrafi działać na mnie również inaczej – przyjemnie, sen jest komfortowy, a następny dzień obfituje w uśmiech i pełnie szczęścia, motywuje do życia. Nadmienię iż nie mieszam 5HTP z innymi substancjami psychoaktywnymi tego samego dnia, nie zażywam również żadnych leków prócz wyrównania ciśnienia 🙂 Znam osoby które z kolei twierdzą, że nie czują działania – chociaż suplement mają z pewnością dobry bo ten sam co ja. Przyznam, że moje początki z 5HTP dobre 2 lata temu również nie dawały mi aż tak wyrazistego działania. To na tyle w telegraficznym skrócie. Co do koszmarów to mam jedną refleksje – czy to aby nie wystrzał melatoliny i jej nadmiar, miałem podobne sytuacje kiedy próbowałem na sen po odstawieniu thc suplementowac 3mg melatoliny, w większości pomagało choć budziłem się „z kurami” jak to się mawia 🙂 Jednak pewnego razu spotkały mnie hardkorowe sny na jawie, bardzo podobne tylko chyba jeszcze intensywniejsze 🙂 Ciekawe zjawisko które zamierzam badać od czasu do czasu 🙂
Dzięki, że podzieliłeś się swoimi doświadczeniami.
Witam,mam zaburzenia depresyjne,brak motywacji,wycofanie,nie wychodzę z domu,chciałbym grać na przemian co drugi dzień 50mg 5htp i naprzenmian co drugi dzień ashwagandha 150mg.Pozdrawiam
O ile stosowanie 5-HTP z przerwami ma sens, to Ashwagandha już nie bardzo. Ashwę lepiej stosować codziennie, nawet gdy równolegle byłoby stosowane to 5-HTP co drugi dzień. 150 mg ekstraktu Ashwagandha to również bardzo ostrożna dawka. Skuteczne często są dawki dziennie z zakresu 300-500 mg, a często stosowane jest nawet więcej
Dzień dobry. Czy można łączyć lit (małe dawki) z 5-htp ?
Jeśli będzie to przemyślane i ostrożne, to IMO można w ten sposób eksperymentować
Dzień dobry. Czy można łączyć lit (niskie dawki) z 5-HTP.
Czy można łączyć 5htp z nalt? Jeśli tak to jak dlugo można brać taką kombinację?
Można łączyć, a nawet jest to rodzaj strategii by nie dopuścić do dominacji jednego z neuroprzekaźników. Niestety nie jestem w stanie wskazać bezpiecznego czasu stosowania, bo w tym przypadku zależy to mocno od indywidualnych predyspozycji.
Dzień dobry.
Czy stosowanie 5-HTP będzie pomocne przy objawach nerwicy lękowej? I czy można zażywać 5-HTP jeżeli biore Euthyrox 25?
Pozdrawiam ☺️☺️
Z Euthyroxem nie powinno być problemu. 5-HTP jak najbardziej ma potencjał zmniejszania objawów nerwicy lękowej, jednak przy tym suplemencie zawsze trzeba zachować ostrożność.
Dzień dobry,
mam pytanie czy ma Pan jakąś wiedzę czy 5 HTP ma jakiś wpływ na wchłanianie w jelitach ? Pytam ponieważ jest on pochodną rośliny strączkowej niezalecanej przy niektórych dolegliwościach. Pozdrawiam i dziękuje za szczegółowy artykuł.
5-HTP zazwyczaj jest w postaci mocno skoncentrowanych ekstraktów, rzędu 98-99%. Tak więc zakładając porcję 200 mg, ewentualnych pozostałości Griffonia innych niż 5-HTP może być max 4 mg na porcję. Nawet przy różnego rodzaju nadwrażliwościach na strączki taka ilość nie sprawia problemu.
Dziękuje za precyzyjną odpowiedź 🙂
Dobra dawka informacji w tekście. 🙂
Czy łączenie 5htp z inositolem będzie OK?
Dziękuję 😉 Tak, można łączyć 5-HTP z inozytolem.
Witaj. To Cud że Cię znalazłam ale też żal że tak dopiero teraz. Ja biorę SSRI od 15 lat. Od dziecka miałam depresję i lęki tak jakbym się z tym urodziła. Lek pomaga mi w pewnym stopniu na lęki ale ma depresję słabo. Może też dlatego że ciągle żyję w biedzie i to powoduje że nie czuję się bezpiecznie. Brak pieniędzy jest ogromnym stresem a nie jestem w stanie pracować. I tak ledwo wystarcza mi energii na codzienne czynności w domu.
Od roku biorę inozytol i dobrze mi się po nim śpi ale nie wiedziałam że tego nie można łączyć. Nie czuję że coś mi to szkodzi a pomaga mi w spaniu.
Mam brata bardzo chorego na nerwicę, nerwicę natręctw i depresję. Przez miesiąc brał 5 HTP raz dziennie 100 mg. Od kilku dni bierze dwa razy dziennie 100 mg. Na razie poprawa jest bardzo minimalna. Bardzo się boi brać leki syntetyczne takie jak SSRI. Ja już tyle biorę i wiem jak ciężko je odstawić. Mój brat to dobry człowiek, dobry dla rodziny i obcych i bardzo zdolny ale ja nie wiem jak mu pomóc. Proszę kochany człowieku co mógłbyś doradzić? Oczywiście na naszą odpowiedzialność.
Witajki,
Mega ciekawy wpis. Trochę zwątpiłam. Zakupiłam 5htp z Apollo Hegemony i rhodiole. Jak rozumiem łączenie odpada. Czy powinnam teraz zakupić nalt, żeby nie obniżać dopaminy? Planowałam brać 5htp przez piec dni w tygodniu i 2 dni przerwy przez 12 tygodni. Napisałeś, żeby zachować jakieś odstępy pomiędzy serotoniną a dopaminą. Jakbyś to widział? Planuje brać rano na czczo 5htp z zieloną herbatą a na wieczor magnez threonate tez z Apollos. Jak powinnam ten Nalt suplementowac, w sensie po ilu godzinach? Do tego biorę wit d.
A Ashwagandha tez odpada? Pewnie to już będzie za dużo😂trochę się tego 5htp zlękłam.
Pozdrawiam serdecznie i uśmiecham się po jakieś rady
Iza
Cześć, Rhodiola z 5-HTP niekoniecznie się wykluczają. Jeśli dawki nie są przesadzone, nie ma dodatkowych leków powodujących interakcji i nie ma jakichś indywidualnych nadwrazliwości, np. wrodzony wysoki poziom serotoniny, to można to traktować bardziej jako synergię. Przy stosowaniu tych cykli 5-2 dni możliwe, że nie będzie potrzeby dołączania źródeł tyrozyny, ale jeśli jednak się zdecydujesz, to najlepiej tę tyrozynę rano na czczo, a 5-htp wtedy w odstępie kilku godzin. Tyrozyna może dodawać energii, więc bardziej pasuje na poranek dla lepszego rozruchu. A z Ashwagandhą to zazwyczaj nie ma żadnego problemu
Witam,
A czy stosowanie wraz z Ashwagandha oraz Różeńcem górskim będzie ok?
Pozdrawiam!
W większości przypadków tak. jedynie osoby wysoko wrażliwe na działanie serotoniny lub posiadające ją wyjściowo w nadmiarze będą miały problem z takim połączeniem
Witam. Proszę mi powiedzieć ile powinno być witaminy b6 przy spożyciu 5htp? Znalazłam suplementy który ma w sobie 100mg 5htp i 1.4 mg witaminy B6 czy jest to wystarczająco czy jednak powinnam dodatkowo suplementowac większą dawka?
Z B6 chodzi o to, by jej brak nie był wąskim gardłem, przez które pomimo dostępności 5-HTP nie będą mogły zajść procesy, w których jest przekształcane do serotoniny i dalszych metabolitów. Ogólnie taka dawka 1.4 mg B6 jako dodatek do 5-HTP jest okej, jeśli nie masz jej niedoboru, a to zdarza się bardzo rzadko
Dziękuję za informację. Poz
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie stosowania u nastolatków- chodzi o chłopca 16- letniego. Ma ogromne zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne. Terapeuta poradził wizytę u psychiatry, bo natężenie zaburzenia jest tak duże, terapia nie „ruszy” bez farmakoterapii. Dostaliśmy leki, niestety już po pierwszej tabletce miał kilka skutków ubocznych (jednocześnie). Pediatra stwierdził, żeby nie podawać kolejnych dawek, ponieważ prawdopodobnie wystąpiła reakcja alergiczna. Teraz czekamy na kolejną wizytę u psychiatry; pewnie zmieni lek, ale jak wiadomo w Polsce psychiatria dzieci i młodzieży „leży” niestety. Moje pytanie brzmi- czy mogłabym podawać synowi 5- htp w okresie oczekiwania na wizytę??? Być może zadziała na tyle efektywnie, że wcale nie będzie potrzebował antydepresantów chemicznych, które jak wszyscy wiemy cukierkami nie są. Proszę o odpowiedź, ponieważ nie mogę znaleźć zbyt wielu informacji w temacie podawania dzieciom. Pozdrawiam. Joanna
Niestety nie mam za dużo informacji nt. stosowania 5-HTP u nieletnich. W krótkim okresie jednak nie wydaje mi się, by zaszkodziło, szczególnie przy niskiej dawce, a można by wyciągnąć pewne wnioski. Decyzja jednak należy do Państwa. A czy lit był rozważany?
Zasypiam raczej bez problemu ale mam często trudności z utrzymaniem snu , trudno powtôrnie zasnać po przebudzeniu. W rezultacie często śpię po 5-6 godzin ale po 5-htp jestem wyspana i nie mam migren. Biorę od 2 miesięcy z przerwami 200 mg . Z leków biorę tylko Staveran 40 na nadciśnienie 1 tabletkę dziennie. Jak długo mogę brać 5-http ?
Czy mogę jednocześnie suplementować Gotu Kola ?
Z Gotu Kola nie ma problemu, można stosować podczas kuracji 5-HTP. Może dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie w krótkich cyklach, np. 5 dni przyjmowania i 2 dni przerwy?
Biorę 5 HTP 200 mg by uniknąć ciężkich migren.
Odkąd biorę nie miałam migreny czyli 3 miesiące.
Czuję się świetnie,wrócił optymizm i pogoda ducha.
Mnie stanowczo pomogło.
Nie wiem jak długo mogę to brać by sobie nie zaszkodzić.
Czy mogę przyjmować razem z duselvia 60mg
Czy mogę przyjmować razem z duselvia 60mg
Zachodzi wyraźna interakcja, więc jedynie po konsultacji z lekarzem. Stosowanie razem nie jest definitywnie zabronione, jednak lekarz musi ocenić czy można to zrobić przy aktualnie stosowanej dawce leku i czy w ogóle jest taka potrzeba
Dzien dobry. Jakie preparaty na rynku są z opoznionym uwalanianiem 5-htp? Stosujac na poprawe snu ile minut czy godzin zażywac by osiągnąc najlepszy efekt?
Na polskim rynku wiem że są takie:
– Natrol 5-HTP Time Release
– Seeking Health 5-HTP Extended Release
A stosowanie przed snem to myślę, że około 60 minut będzie optymalnie
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie…czy 5htp nie wchodzi w kolizję przy jednoczesnej suplementacji z L-teaniną?
Hej zaczelam brac 5htp 100mg na noc dwa dni Bol glowy trzeci ok. Albo to
Moja podswiadomosc albo dziala. Jestem spokojniesza. Jak
Dlugo moge to brac? Bede b wdzieczna za odp
Prawdę mówiąc, ciężko jest wskazać bezpieczny czas stosowania 5-HTP. Najlepszym wyborem jest stosowanie tylko doraźnie. Jeśli potrzebujesz takiego działania codziennie, to spróbuj l-tryptofanu – z nim ciężej przedobrzyć i jest ogółem bezpieczniejszy
ZAJEBISTY BLOG!!!! Czegoś takiego od dawna szukałem!! Dobra robota! Mam sporo do przeczytania:)
Pozdrowki
Dzięki, będzie dużo więcej 😉
Oo, tyle się gada żeby nie przyjmować za dużo 5-HTP, a niegdzie nie widziałam info dlaczegoo… Teraz wszystko jasne, dzięki! :))
Bardzo proszę! ;>